18 czerwca Szwajcarzy odpowiedzieli na trzy pytania dotyczące: opodatkowania korporacji (zmian w konstytucji), ochrony klimatu i epidemii Covid. Frekwencja wyniosła 42,4%.

Gdyby podobne referendum odbyło się w Polsce, jego wynik nie byłby wiążący. Dzięki temu, że w Szwajcarii referenda są bezprogowe, głos zaangażowanych obywateli zostaje wysłuchany.

 

Warto zwrócić uwagę jak rozłożyły się głosy. Po takim referendum każdy obywatel dokładnie wie ile osób było za a ile przeciw.

Ponieważ staramy się być obiektywni nie możemy nie zacytować sceptycznej opinii na temat tego referendum i ogólnego stanu szwajcarskiej demokracji bezposredniej ze szwajcarskiego portalu antysystemowego autorstwa Konstantyna Demeter’a https://transition-news.org

Główne tezy tego tekstu są następujące:

  1. Wszystkie trzy ustawy federalne zostały rozstrzygnięte na korzyść rządu, jak to w większości przypadków: przedłużenie prawa Covid do połowy 2024 r., „Ustawa o ochronie klimatu” i minimalny podatek OECD dla dużych międzynarodowych korporacji zostały uchwalone.
  2. Choć instrumenty szwajcarskiej demokracji ładnie wyglądają na papierze, w rzeczywistości nie wystarczają do prawdziwej demokracji.
  3. Prawdziwa demokracja wymaga właściwie i sprawiedliwie poinformowanych obywateli. Media powinny to zapewnić swoimi wytycznymi dziennikarskimi. W szczególności sektor publiczny ma obowiązek raportowania w sposób kompleksowy i wyważony. Ale właśnie i jedni i drudzy tego nie robią.
  4. Ludzie w swojej większości są głupi, dlatego wierzą we wszystko, co im się mówi i nawet nie zauważają, „że potężni i wielkie media połączyły siły, aby ich oszukać”. W tym samym duchu regularnie podkreśla się osobistą odpowiedzialność za proaktywne informowanie się.

 

Źródła:

  1. https://www.swissinfo.ch/eng/politics/results-of-the-vote-of-june-18–2023-switzerland-tax–reform-oecd-climate-covid-law/48525080  dostęp 22.06.2023
  2. https://www.admin.ch/gov/en/start/documentation/votes/20230618/oecd-g20-project.html dostęp 22.06.2023
  3. Oryginalny tekst sceptyczny: https://transition-news.org/papiertiger-direkte-demokratie dostęp 2023.06.21
  4. Tłumaczenie tekstu sceptycznego: https://physicsoflife.pl/blog/blog2023.html#2023.06.22 dostep 22.06.21