„Czy wiesz, dlaczego nie wiesz, kto jest prezydentem Szwajcarii?”

autor: Joanna Lampka

Książka stanowi zbiór faktów i ciekawostek istotnych dla zrozumienia na czym polega demokracja bezpośrednia. I zastanawiania się czy u nas coś takiego by zadziałało. Prezydent, który jeździ samotnie ogólnie dostępnym pociągiem? No jakże tak! Przecież na tym cierpiałby wizerunek i godność urzędu. A gdzie mknąca po bezdrożach i miastach kawalkada samochodów na sygnale. Wszak obywatel musi wiedzieć, KTO jedzie.

„Szwajcarska demokracja szansą dla Polski?”

autor: Mirosław Matyja

W książce prof. Mirosława Matyi przedstawiony został system polityczny Szwajcarii oparty na demokracji bezpośredniej czyli woli ludu. Autor pisze o „demokratycznym fenomenie” szwajcarskiego ustroju politycznego, który jest unikatowy w skali światowej i podejmuje interesujący temat wprowadzenia instrumentów demokracji bezpośredniej w Polsce.

INNE POLECANE PUBLIKACJE

„Możesz być bogaty, czyli jak Szwajcarzy osiągnęli sukces gospodarczy”

AUTOR: WOLFGANG KOYDL

Wolfgang Koydl Czy Szwajcaria może stanowić dla Europy wzór do naśladowania? Tak, ale musimy zdać sobie sprawę, że szwajcarski system polityczny, nasz sposób funkcjonowania w kraju i poza jego granicami, a także to, w jaki sposób żyjemy razem w tym małym, wielokulturowym państwie, ewoluowały od pokoleń. Nie da się tego skopiować z dnia na dzień. Poza zasadniczymi odmiennościami dotyczącymi organizacji, funkcjonowania i podejmowania decyzji (bądź nie), jedna z kluczowych różnic pomiędzy Unią Europejską a Szwajcarią polega na tym, że mieszkańcy tej pierwszej w zasadzie nie czują się jej obywatelami, tylko obywatelami poszczególnych krajów, podczas gdy w Szwajcarii właściwie wszyscy mają poczucie, że są Szwajcarami, bez względu na to, czy mieszkają we francuskiej, włoskiej, niemieckiej czy retoromańskiej części kraju, czy też imigrowali do Szwajcarii i stali się jej obywatelami po pełnej integracji ze szwajcarskim społeczeństwem.

To było i jest możliwe wyłącznie dzięki naszemu pełnemu osobistemu zaangażowaniu we wszelkie decyzje polityczne – czy to na poziomie lokalnym, kantonalnym, czy też federalnym. My, Szwajcarzy, sami kierujemy naszym życiem i mamy wpływ na własny los. Jeśli podejmiemy mądre decyzje, odnosimy sukces, jeśli nie – czeka nas porażka. (…)
Tekst to fragment wprowadzenia autorstwa Bruno Valsangiacomo.

Państwo w trzecim tysiącleciu

AUTOR: Jan-Adam II Lichtenstein 

Jak powinno wyglądać państwo w trzecim tysiącleciu? To pytanie stawia sobie Hans-Adam II, panujący Książę Liechtensteinu, spoglądając na państwo z różnych punktów widzenia: jako polityk, który wygrał referendum w bezpośredniej demokracji; jako biznesmen, który jest zaangażowany na kilku kontynentach; i jako historyk, który studiował rozwój państwa i jako praktykujący katolik, którego ojcem chrzestnym był papież.W jego oczach to nie obywatele mają być sługami państwa, lecz państwo ma służyć dobru swych obywateli.

Książę przedstawia swoją oryginalną wizję państwa w trzecim tysiącleciu – bazując na początkach państwa i demokracji, jak też na swoim doświadczeniu głowy państwa monarchii konstytucjonalnej. Przedstawia strategię odnowy państwa w duchu autentycznej wolności.

„Dlaczego narody przegrywają”

AUTOR: DARON ACEMOGLU, JAMES A. ROBINSON 

Dlaczego niektóre narody są bogate, a inne biedne, dlaczego tak je różnicują majętność i ubóstwo, zdrowie i choroba, dostatek i głód? Co o tym decyduje: kultura, klimat, położenie geograficzne? A może wiedza, jak uprawiać politykę? Błyskotliwa i niesłychanie inspirująca książka Acemoglu i Robinsona, światowych ekspertów problematyki rozwoju, wzywa do otrząśnięcia się ze złudzeń. Kraje wzrastają, kiedy budują sprzyjające rozwojowi instytucje polityczne i ekonomiczne, a upadają – często w spektakularny sposób – gdy instytucje te kostnieją lub przestają działać; wówczas naród pogrąża się w zastoju i upadku. Od czasu Bogactwa narodów Adama Smitha nie było tak kompleksowej analizy mechanizmów rozkwitu i upadku narodów.
– Steven Pincus, Yale University

W warunkach absolutystycznych instytucji politycznych – jak w Korei Północnej czy Ameryce Łacińskiej w okresie kolonialnym – ci, którzy znajdują się u steru, będą mogli ustanowić instytucje gospodarcze pomnażające ich majątki i władzę kosztem całej reszty społeczeństwa. Natomiast instytucje polityczne, które upowszechniają władzę w społeczeństwie i nakładają na nią ograniczenia, są pluralistyczne. Polityczna potęga jest związana nie z jedną osobą czy wąską grupą, lecz z szeroką koalicją grup lub ich wielością. (Fragment książki, str. 95)

Upór. Potęga pasji i wytrwałości

AUTOR: Angela Lee Duckworth 

Tę książkę powinien przeczytać każdy kto chce przyczynić się do sukcesu projektu Generator Referendów. Bo by projekt ten osiagnął sukces potrzebny jest długotrwały UPÓR każdego z nas!

Przytoczę kilka recenzji tej książki:

  • Jedna z najlepszych i najważniejszych książek jakie czytałam. Pomijając wartości merytoryczne, napisana bardzo przyjemnym i przystępnym językiem – takim, że czytelnikowi robi się ciepło na sercu i po prostu od razu 'lubi’ autorkę. Bardzo polecam, dla mnie to lektura z kategorii 'life-changing’ a na pewno 'mindset-changing’. 😉
  • Super książka o wpływie uporu w dążeniu do osiągania wszelakich celów życiowych i zawodowych w oparciu o liczne przykłady badań naukowych oraz rozmowy z ludźmi, których upór i konsekwencja w działaniu, pozwoliły odnieść sukces oraz poczucie spełnienia i szczęścia. Polecam zdecydowanie, każdy czytelnik znajdzie coś, co pozwoli mu na rozwinięcie uporu, w dążeniu do spełnienia swoich celów życiowych 🙂

Zapraszam zatem do skorzystania z wiedzy zawartej w tej książce po to by wzmacniać swój upór w dążeniu do celu, w tym do stałego rozwijania Generatora Referendów.

 

KONTAKT@REFERENDA.PL

 

GENERATOR REFERENDÓW to oddolna inicjatywa społeczna. Jej celem jest promowanie i wprowadzenie w Polsce DEMOKRACJI BEZPOŚREDNIEJ. Za pomocą jej narzędzi (zwłaszcza REFERENDÓW) chcemy sprawić, aby GOVERNING (zarządzenie państwem przez polityków) zostało zastąpione przez GOVERNANCE (współrządzenie).

Chcemy sprawić, by rządzący mający nad nami pełną kontrolę, stali się zarządcami kontrolowanymi przez obywateli.