Cześć!

W poprzednim newsletterze mówiliśmy o kilku ważnych sprawach organizacyjnych.
Jeśli nie dostałeś wiadomości, sprawdź prosimy folder SPAM, czasami może się tam znaleźć, chociaż używamy najlepszych narzędzi do wysyłania e-maili.

Dziekujemy za udział w zbieraniu podpisów pod naszą pierwszą petycją. Link do artykułu o złożeniu petycji znajdziecie na końcu tego maila (można tam też zobaczyć urzędowe potwierdzenie przyjęcia).

Obiecaliśmy opowiedzieć o tym, jak tworzymy system Generatora Referendów.

Naszym celem jest umożliwienie każdemu obywatelowi oddawania głosu, dotyczącego istotnych spraw państwa i społeczeństwa.
Bardzo chcemy, żeby odbywało się to za pomocą systemu komputerowego.

Obecny system referendum, który prawnie obowiązuje, wymaga zwołania lokalnych komisji, co w praktyce stanowi duże wyzwanie logistyczne dla państwa i urzędów.
Musimy wybierać ludzi do obsługi lokali wyborczych w każdej gminie.
Musimy zapłacić im wynagrodzenie za uczestnictwo w komisjach i organizować logistycznie cały proces liczenia głosów.
Innymi słowy – aparat potrzebny do przeprowadzenia referendów jest porównywalny z tym, który jest potrzebny podczas wyborów prezydenckich czy wyborów samorządowych.

Zdajemy sobie sprawę, jak skomplikowanym i kosztownym zadaniem byłoby organizowanie takich referendów co miesiąc lub nawet co kwartał w formie tradycyjnej.

 

Dlatego naszym głównym celem jest wykorzystać do tego nowoczesne technologie.

Tworząc Generator Referendów, postanowiliśmy od samego początku skoncentrować się na rozwiązaniach informatycznych.
Prawie każdy obywatel dziś ma dostęp do smartfona, komputera i posiada konto bankowe. Choć nie wszyscy Polacy spełniają te warunki, musimy jakoś rozpocząć ten proces i z czasem uzupełnić rozwiązania technologiczne tak, aby każdy obywatel mógł oddać głos w ważnym dla niego temacie. Dziś pracujemy z tym co jest dla nas dostępne.

Od trzech miesięcy testujemy przeprowadzanie głosowań na platformie informatycznej stworzonej przez polski startup.
Trwają właśnie prace nad udoskonaleniem tego narzędzia na podstawie uwag jakie skierowaliśmy do programistów po pierwszych naszych testach.
W ostatnich dniach otrzymaliśmy również informację o alternatywnym rozwiązaniu, które warto zbadać i również jemu pilnie się przyglądamy.

Dlaczego to jest tak skomplikowane i nie da się tego wprowadzić w tydzień?
Musimy działać zgodnie z przepisami RODO, które porządkują, ale i wydłużają proces zbierania informacji o głosujących.
Z drugiej strony, głos oddany musi być ważny, więc musimy mieć pewność, że pochodzi od prawdziwej osoby, która nie może oddać go ponownie ani tworzyć fałszywych kont. Technicznie rzecz biorąc, jest to trudne do pogodzenia, ponieważ trudno zweryfikować tożsamość głosującego bez naruszania przepisów dotyczących danych osobowych, jeżeli jesteśmy tzw. Hostem systemu informatycznego.

Na szczęście z pomocą przychodzą nam systemy weryfikacji tożsamości używane przez banki, taki sam jak przy logowaniu do rządowych systemów ZUS czy e-PUAP czy narzędzia takie jak podpis elektroniczny.
Nie będziemy jednak się teraz rozpisywać na ten temat w newsletterze.
Chcemy, abyś wiedział, że w naszej organizacji trwają prace nad przekształceniem systemu głosowania tak, aby był on wygodny, prosty w obsłudze dla przeciętnego Polaka i działał prawie bez kosztowo.

W kolejnym odcinku opowiemy nieco o roli jaką może odegrać w naszym życiu demokratycznym taki mechanizm jak referendum i jak daleko można się nim posłużyć, aby REALNIE wpływać na państwo i tworzone w nim prawo.

 

Chętnych do pomocy zapraszamy na serwer Discord Generatora
https://discord.gg/HufekZTuw4

 

Oraz zapraszamy do subskrybowania i śledzenia naszych Social Mediów:
https://referenda.pl

https://www.facebook.com/generatorreferendow

https://www.tiktok.com/@generatorreferendow

https://www.youtube.com/@generatorreferendow

https://twitter.com/GReferendow

 

 

Do następnego !

Zespół Generatora Referendów