„Za”: 37 radnych, „przeciw” 16 a wstrzymało się 2. Od 1 lipca 2024 r. zakazany ma być wjazd do centrum dla aut z silnikiem diesla starszych niż 17 lat i benzynowych starszych niż 27. Mieszkańcy obszaru będą zwolnieni z zakazu do 2028 r., a wszyscy seniorzy > 70 r.ż., którzy przed uchwałą mieli zbyt stare auta, bezterminowo. Wyjątkami będą też auta specjalne.

Prezydent Trzaskowski tłumaczył, że strefa wykluczy jedynie 2% aut w stolicy, a bez niej „Warszawa nie dostanie ani eurocenta z KPO” oraz zapowiedział: “będziemy ambitni ws. strefy w Warszawie, bo nie chcemy się dusić w centrum miasta”.

Wojewoda mazowiecki zapowiada „gruntowne zbadanie legalności uchwały” którą, jak opisał, przyjęto „wbrew woli tłumu warszawiaków, zakłócających obrady w Pałacu Kultury”. Bocheński ocenia, że „strefę wprowadza się na wielkim obszarze, bez przygotowania mieszkańców, bez prawdziwych konsultacji”; „skoro Prezydent Warszawy straszy nas spłonięciem planety, to dlaczego nowe auta z silnikami V8 czy V10 za milion zł mogą jeździć po stolicy?” – wytyka.

Więcej na stronie PAP