Ponad 7 tysięcy osób poparło obywatelską inicjatywę uchwałodawczą komitetu Kraków dla Kierowców, uchylającą Strefę Czystego Transportu w Krakowie. Jest to rekord Polski jeśli chodzi o dotychczasowe lokalne projekty uchwał, skierowane do władz samorzadów. Jednym z pełnomocników komitetu jest Bartłomiej Krzych z Wieliczki, członek Rady Referendalnej Generatora Referendów.

To jego czwarta obywatelska inicjatywa uchwałodawcza „Pana Bartka” z Wieliczki. Wczesniej brał udział w dwóch „obywatelskich vetach” skierowanych do władz Wieliczki (z których jedno – dotyczace sprzedaży działek gminnych deweloperom okazało się skuteczne) oraz wojewódzkiej inicjatywie uchwałodawczej „TAK dla drewna”, która została przez sejmik poddana pod głosowanie dopiero po 2 procesach sądowych procesach sadowych, a ostatecznie odrzucona.

Wcześnieszy rekord padl w 2020 roku, 3900 osób podpisało mieszkańców Wieliczki poparło obywatelskie veto wobec drugiej w przeciągu roku podwyki opłat za śmieci. Formalnie, aby obywatelski projekt stał się przedmiotem głosowania rady gminy, wystarczy 300 podpisów.

W Krakowie poprzedni rekord poparcia dla obywatelskiej inicjatywy padł wiosną tego roku, wtedy ponad 1300 osób poparło obywatelski projekt uchwały likwidujący spółkę miejską Kraków 5020. Ta inicjatywa została poparta w głosowaniu Rady Miasta Krakowa – a więc obywatelskie veto okazało się skuteczne.

Jak będzie w przypadku obywatelskiego veta dotyczącym Strefy Czystego Transportu, czyli obywatelskiej inicjatywy uchwałodawczej uchylającej wprowadzenie zakazu starszych aut spalinowych na terenie całego Krakowa od 1 lipca 2023? Ogólnopolskie przepisy dotyczącej obywatelskiej inicjaty uchwałodawczej nakazują samorządom poddać pod głosowanie obywatelski projekt na najbliższej sesji po złożeniu. Najbliższa sesja Rady Miasta Krakowa zaplanowana jest na 22 listopada i wtedy powinnismy się przekonać o tym, czy obywatelskie veto będzie skuteczne. Przeciwnicy Strefy Czystego Transportu już zapowiedzili protest pod magistretem w tym dniu.

Więcej informacji na stronie:

https://gazetakrakowska.pl/bedzie-uniewaznienie-strefy-czystego-transportu-w-krakowie-kolejny-krok-komitetu-spolecznego-krakow-dla-kierowcow/ar/c1-18059463