Jak informuje Remigiusz D. Dziemianowicz, nasz AMBASADOR – GR, ze Szwajcarii: najlepszym źródłem o Szwajcarii i jej systemie społeczno-politycznym jest portal https://www.ch.ch Jest on dostępny w kilku językach, w tym po angielsku https://www.ch.ch/en/.

Strona zawiera mnóstwo informacji, lecz ma również problemy: nie mogłem mianowicie uzyskać informacji nt.: „Popular vote on 18 june 2023” – strona zgłosiła Error Page (404). Choć pokazuje to, że jak wszędzie na świecie, również i w Szwajcarii administracja państwowa ma problemy z rzetelnym wykonywaniem swojej pracy, to nie powinno nas to zrażać. Zdecydowana większość strony działa i udziela informacji.

Z innego źródła czyli https://www.admin.ch/gov/fr/accueil/documentation/votations/20220925.html można się dowiedzieć na jakie tematy głosowali  Szwajcarzy we wrześniu 2022 roku. Oprócz tego, że podany jest temat to można go bardziej zgłębić oglądając poświęcony mu filmik.

Jak ja im tego zazdroszczę! Tego merytorycznego podejścia do problemu, skoncentrowaniu się na kompromisowym i skutecznym rozwiązaniu go, a nie obrzucaniu się inwektywami i oblewaniu garami pomyj.

Na filmie obok „Dlaczego Marion Brahier zagłosuje na TAK dla inicjatywy przeciwko intensywnemu rolnictwu” rolniczka tłumaczy dlaczego nie chce intensywnego rolnictwa.

 

 

Pan Remigiusz D. Dziemianowicz jest obecny na fejsbooku, można się z nim skontaktować właśnie na tej platformie – chętnie odpowie na wszelkie pytania związne ze Szwajcarią i Demokracją Bezpośrednią.