Instrukcja dla Ambasadorów

Dziękujemy, że jesteś z nami jako Ambasador!

Zapoznaj się proszę z poniższymi informacjami, które pomogą Ci się upewnić, że rola Ambasadora jest zrozumiała. Jeżeli uważasz, że czegoś tu brakuje, pisz do nas śmiało, zresztą jak we wszystkich kwestiach związanych z Generatorem Referendów.

 

1. Koncepcja Generatora Referendów:

Naturalna skłonnością rządzących jest a/. dążenie do gromadzenia coraz większej władzy oraz b/. dążenie do coraz większego ograniczania swobód obywatelskich. Jest to obiektywne i powszechne zjawisko. Jeśli obywatele nie są w stanie przeciwstawić się temu dochodzi do powstawania tyranii, które z reguły prowadzą do obniżenia poziomu życia, nawet do tak drastycznego jak w Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej w latach 80.’tych XX wieku lub obecnie w Wenezueli, czy w Korei Północnej. W Polsce mamy do czynienia z podobnymi procesami, choć w nieco łagodniejszej formie.

 • Społeczeństwo jest podzielone, wiele grup społecznych jest tak zdesperowanych, że wychodzą na ulice by wyrazić swój protest. Czasem wyrażają go w sposób bardzo radykalny. Nie chcemy podziałów społecznych, nie chcemy radykalnych protestów i brutalnych interwencji policji. Chcemy wymusić na rządzących by słuchali się obywateli. Chcemy by wsłuchiwali się w głos ludu i się doń dostosowywali.
 • Nie mamy dostępu do mediów głównego nurtu, ale możemy składać petycje, inicjować inicjatywy ustawodawcze i decydować o kluczowych dla Polski sprawach poprzez inicjowane oddolnie referenda. Chcemy to robić cyklicznie!
 • I dlatego zwracamy się do każdego Polaka o przystąpienie do Generatora Referendów. Stań się Ambasadorem Generatora Referendów!

2. Czego oczekuje się ode mnie jako Ambasadora?

Wystarczy, że wytłumaczysz dziesięciu osobom w Twoim otoczeniu czym jest Generator Referendów tak, aby sprawnie zbierać podpisy. Pamiętaj, że u podstaw Generatora Referendów leży idea aby referenda odbywały się cyklicznie. Referendum to jednoznaczna i obiektywna forma wyrażenia woli narodu, a nie opinia, którą podsuwają nam środki masowego przekazu i rządzący politycy. Dlatego zalecamy:

 • Poświęć nieco więcej czasu na rozmowy ze znajomymi przy pierwszej zbiórce podpisów. Może warto wyczekać na odpowiedni moment aby opowiedzieć o tym po raz pierwszy? Zamiast łapać kogoś w pośpiechu, zaczekaj na planowany wspólny wyjazd, grilla, czy jakąkolwiek inną sytuację sprzyjającą dłuższym rozmowom.
 • Może pojawić się sporo pytań. Szybko zauważysz, że się powtarzają. Na początku może Ci iść kiepsko z tłumaczeniem ale się tym nie przejmuj. W końcu Generator Referendów to też edukowanie, również nas samych!
 • Jeżeli ktoś nie ma czasu, nie podoba mu się ta idea etc., to odpuść. Nic na siłę. Doucz się, poczytaj o demokracji bezpośredniej, zobacz kilka filmików na jej temat, w razie czego dopytaj nas i opracuj argumenty by przekonać tego kogoś. Zawsze można powtórzyć podejście za kilka miesięcy.
 • To maraton, nie sprint (to hasło, które nam przyświeca). Jeżeli obawiasz się, że minie termin na odesłanie listy podpisów, to nie przyspieszaj. Tym razem wyślesz jeden, dwa czy trzy podpisy. Wiedząc, że będzie kolejna zbiórka, spokojnie będziesz działał dalej tak, że w końcu będzie tych podpisów dziesięć.
 • Warto, w miarę możliwości, mieć w swoim otoczeniu kilka osób więcej. Projekt będzie trwał lata, ludzie się przeprowadzają etc. Warto celować w znajome pary – to dwie osoby na raz!

3. Jeśli chcesz poświęcić więcej czasu na działalność w Generatorze:

 • Pomóż nam poszerzyć zasięgi w social mediach – udostępnianie naszych materiałów, komentowanie czy choćby tylko lajki bardzo pomagają.
 • Poszerzaj wiedzę swoją, jak również Twoim rozmówców. Dbaj o nich. Pójdą dalej w świat i będą nauczać innych, nawet nieświadomie. Ich dyskusje o polityce przy okazji rodzinnych spędów wejdą na wyższy poziom. To nie będzie już tylko dyskusja o konkretnych partiach/politykach, a o poprawie ustroju, o zmianie systemu. Z uwzględnieniem demokracji bezpośredniej oczywiście. Takich rozmów prowadzi się definitywnie za mało. Jest szansa, że ktoś z Twojego otoczenia zostanie kolejnym Ambasadorem i tak dalej.
 • Świetną propozycją jest… wręczanie Twoim rozmówcom książek. Można to zrobić posiłkując się słowami: „Chciałem Ci sprezentować. Nie czuj się proszę zobowiązany. Najlepszą dla mnie nagrodą będzie, jak przeczytasz. Jeżeli natomiast po pół roku się zorientujesz, że leży nietknięta, to daj ją komuś, kogo może zainteresować”. Ja (autor tych słów), na przestrzeni ostatnich lat, już w ten sposób wręczyłem kilka ksiażek – to naprawdę działa! Metoda zostawia daleko w tyle takie jak na przykład podesłanie jedynie linka do księgarni. Jakie to książki? Cóż, w temacie Generatora Referendów nr 1 to „Czy wiesz, dlaczego nie wiesz, kto jest prezydentem Szwajcarii”. Wiedząc, że ktoś ją przeczytał, można mu wręczyć coś ambitniejszego, np. „Umówmy się na Polskę”.

4. Najczęstsze pytania, które prawdopodobnie padną z ust Twoich rozmówców oraz przykładowe odpowiedzi:

 • Ile podpisów trzeba aby odbyło się referendum? Czy jak się zbierze podpisy to musi się odbyć? Czy rząd musi uznać wyniki?
  – sprawdź artykuł na naszej stronie: https://referenda.pl/newsy/demokracja-bezposrednia-w-polsce-referendum-ogolnokrajowe/
 • Jak będzie wyglądał proces ustalania tematów referendalnych?
  – <odpowiedź>