W dziale Dokumenty zamieszczamy podręcznik Mirosława Matyji „Demokracja bezpośrednia. Podstawowe informacje” 

Ta prosto i przystępnie napisana publikacja trafiła już do szkół i bibliotek w Polsce. Jeśli ktokolwiek jest zainteresowany wiedzą na temat demokracji i w szczególności demokracji bezpośredniej, to zapraszamy do lektury. Niewątpliwie wielką zaletą podręcznika jest kondensacja wspomnianej wiedzy na zaledwie 40 stronach.

Jest to bez wątpienia najbardziej wiarygodne źródło wiedzy na temat demokracji i jej bezpośredniej wersji w Polsce.

Broszura zawiera kwintesencję demokracji bezpośredniej, ale nie tylko….

W mediach codziennie napotykamy takie zwroty jak: „w imię demokracji”, „dla demokracji”, „demokratyczny porządek”, „demokratyczne rozwiązania”, „walczymy o demokracje”, „bronimy demokracji” itp. Politycy naokoło opowiadają o demokracji, ale żaden z nich nie wytłumaczył jak dotąd, istoty tej demokracji.

Ale czy tak naprawdę zastanawiamy się czasem, czym jest demokracja?

Proszę państwa: demokracja demokracji nierówna, a demokracja przedstawicielska i demokracja bezpośrednia to dwa zupełnie różne systemy społeczno-polityczne. Nie należy utożsamiać demokracji z systemem, który ma wybory. Wybory bowiem można tak ustawić, że ludzie „wybiorą” kogoś kto z góry jest już przewidziany do wybrania, albo wybiorą jednego spośród dwóch przewidzianych z góry do wybrania, albo rzeczywiście wybór będzie wyborem.